Modelist Yardımcısı Nasıl Olunur?

Modelist yardımcısı kendisine verilmiş olan örneklere göre değişik farklı türde modeller çizmekte ve bunların onaylanması ile birlikte çizdiği modeller tasarlanarak pazara sunulmaktadır. Tasarımcılar değişik varyasyonda kendi tekniklerini yaratarak kendi stillerine en münasip bir iş meydana çıkarırlar. Modelist olmak istiyorsanız Modelist Nasıl Olunur başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

modelist yardımcısı
Modelist Yardımcısı

Modelist Yardımcısı Nasıl Olunur?

Eskiden moda dizaynırı olarak görev yapan modelist yardımcısı kişiler moda olan kıyafetleri kağıt üzerinde ve ya bilgisayar üzerinde hazırlayarak üretecek şahıslara verirdi. Basit bir biçimde bir fotoğrafın üzerinde çizgiler çizerek yani kopyalayarak geçirme işlemidir.

Modelist yardımcıları sanatsal ve daha yaratıcı çalışmalarını meydana getirmek için daha fazla çaba göstermelidirler. Çalışılan alan veyahut endüstri koluna göre çalışmalarını belli bir konuda yoğunlaştırabilir. Mankenin boyu değiştirilebilir ve çalışmanızı süratle değerlendirebilmeniz için döndürülebilir. Kurs sonrası aktif çalışmak için meşru bir yaş sınırı bulunmamakta kurum ve kuruluşların kendi inisiyatiflerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Dışa açık yapısında yabancı endüstri ile birlikte iç içe çalışmaktadır.

Modelist yardımcılığı kitabı moda sektörüyle yakın etkileşim içerisindeki kurslar sektörün ihtiyaç duyduğu bir materyaldir. Moda sektörüyle yakın etkileşim içerisindeki kurslar sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını yetiştiriyor.

Yardımcı modelist olarak mesleğe giriş yapıp eğitimlere katılmanız durumunda daha başarılı olabilirsiniz. Böylece model onay alınması durumunda o kalıplar ile birlikte kesimhanede hazırlanan pastal kesilerek seri üretime geçilir. Stilist kağıt üstüne çizdiği modeli modelist ise insanların gövde ölçülerine göre kalıp çıkarmaktadır.

Moda Tasarımı Kursu

Moda tasarımcıları yardımcıları; çeşitli malzemeleri bir araya getirerek bir fark meydana koymaya çalışır. Geniş çaptaki kumaşlara çeşitli yaklaşımlarla renklendirmeyi sunar. Moda tasarımı kursunda ilaveten stilistlik alt yapısı oluşturulduğunu da söylemek olası. Tasarımı gerçek yaşama yani kalıba dökebilen şahıslara modelist yardımcısı adı verilir.

Eğer moda alanında olarak görev yapmak istiyorsanız, önemli olan sektördeki konumunuzdan ziyade neleri öğrendiğinizdir. Modelistlik kursu vasıtası ile sektörün taleplerine cevap verebilecek kalitede güncel bilgilerle donatılmış kişilerin yetişmesi sağlanmaktadır.

Modelist Yardımcısı

Tasarımın da bugünümüzde daha ciddi bir yeri olduğunu düşündüğümüzde etkin bir modelist yardımcısı bulmak mühim oluyor. Ciddi bir iş yükü olan modelistlere yardımcı olmak ve kıyafeti hazırlama sürecini kısaltmak için modelist yardımcıları alınır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanmış olan modelistlik kitabı oldukça ayrıntılı bulgular ve öğretici kaynakları barındırmaktadır.

Üretimden mesul olan bireylerin bazıları kumaş seçimi bazılar ise üretim ile birlikte görevli olurdu ve bir kıyafetin meydana çıkması birkaç kişilik iş durumuna gelirdi.

Modelist Yardımcısı Olma Şartları

Modelist yardımcısı olma şartlarını taşıyan şahıslar illerinde ya da illerinde alakalı kurs açılmamış ise rastgele bir ilde yer alan bir mesleki eğitim merkezine lüzumlu belgeler ile birlikte beraber müracaatte bulunabilir.

Modelist yardımcısı yaygın olarak firmaların açık olarak tuttuğu bir pozisyondur. Branşlar çoğunlukla cinsiyet ve kıyafet seçimine göre değişiklik göstermektedir. Profesyonel bir mankenin bez yüzeyi genellikle çoğu kıyafetin bedenini belirleyen dikey olarak dikilmiş sekiz panele ayrılır. Modelist yardımcısı kursları bazı modelistlik eğitimleri uygulama olduğundan çoğu defa birebir eğitim şeklinde vermektedir.

Modelist yardımcısı önü açık olan meslek meydanlarından olduğu için modelist yardımcılarına tasarımları ölçüsünde ve tanınmışlıkları ölçüsünde de fazlaca kazanç bırakıyor. Modelist yardımcısı tasarım geliştirmenin her türlü noktasında yardımcı olabilmektedir. Heyecan verici tasarımlar meydana getirmek için anahtar sözcük esindir. Tekstil ve moda sektöründe çalılabilmek için ise tasarımdaki detaylara özen etmek ve ölçü orantısını oldukça iyi yapabilmek oldukça mühim bir konudur.

Modelist Yardımcısı Ne Yapar?

Düzgün çizgiler ve mükemmel boyutlara sahip bir çizim elde edersiniz. “Modelist yardımcısı ne iş yapar?” sorusunun cevabına gelelim. Özellikle kadınlar tarafından tercih edildiği düşünülse de modelist yardımcılarının başarıları tanınan bir gerçektir. İlerisi için yararı biraz size ve tercihlerinize bağlıdır. Örneğin birtakım kuruluşlar tecrübeli çalışanları tercih eder iken birtakım kuruluşlar daha genç ve enerjisi daha yüksek modelist yardımcısı tercih etmektedir.

Sonuç olarak tekstil sektörü sürekli yeni ve kaliteli elemanlara ihtiyaç duyan bir sektördür. Bu sektörün öncü firmalarıyla çalışabilmek için işini kaliteli yapan modelist ve modelist yardımcıları olmak, bu süreçte kendinizi sürekli olarak geliştirmek gerekmektedir. Moda sektörü yeniliklere açık ve her an yeni trendlerle daha farklı modellere yer veren bir alandır. Siz de bu değişimlere sürekli olarak ayak uydurmalısınız.

Modelist Yardımcısı Maaşları

“Modelist yardımcısı ne kadar maaş alır?” sorusunun cevabı için Modelist Maaşları sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir