Modelist Ne Kadar Maaş Alır?

Moda Tasarımcısı

Modelistlik hakkında en çok merak edilenlerden biri de modelist maaşlarıdır. Eskiden moda dizaynırı olarak görev yapan şahıslar moda olan kıyafetleri kağıt üzerinde ve ya bilgisayar üzerinde hazırlayarak üretecek şahıslara verirdi. Ufak firmalarda asgari ücret düzeyinde maaş alan tasarımcılar da bulunabilmektedir.

İşin odağında yer alan tasarımcı firmaları ve tasarım ofislerinin de yurtdışında tanınmaları ve mar kalaşmaları için verilen desteklere devam edilme kararı alındı.

modelist maaşları
Modelist Maaşları

Dünyada her şeye özellikle ticari meselelerle uğraşmayı reddeden tasarımcılar bulunmakta. Bir tasarımcının buna zaman ayırması son derece önemlidir.

Modelistlik Eğitimi

Meslekte ilerlemek isteyenler için MEB tarafından da çeşitli endüstri kuruluşlarında hem kurs hatta eğitim seminerleri düzenleniyor. Dünya moda pazarında hızlı bir şekilde söz sahibi olmaya başlayan ülkemizin kaliteli eğitim almış stilist ve modelistlere olan ihtiyacı her geçtiğimiz gün artmaktadır. Modelistlik kursu fiyatları listesi oluşturulurken birçok kritere göre belirlemeler yapılmaktadır.

Bizler de vermiş olduğumuz eğitimlerde tamamıyla fiyat performans ilkesini benimsemiş bulunmaktayız. Kurs fiyatlarımız diğer kurumların talep ettiği fiyatlar dek asla değildir aksine diğer kurumlarla talep ettiğimiz fiyatların arasında verdiğimiz eğitim açısında dağlar dek fark yer almaktadır.

Okulu kazanacak olan adayın çizimi ve hayal gücünün kusursuz denilecek düzeyde olması gerekmektedir. Tasarımcının çizim kabilyetinin ilerlemiş olması ve hayal gücünün de ilerlemiş olması gerekmektedir. Fakat modelist hayalini yaşama geçirebiliyorsa çiziminin oldukça iyi olması gerekmez.

Moda Tasarım

Moda tasarımı kursunda öte yandan stilistlik alt yapısı oluşturulduğunu da söylemek olası. Stilistlik önü açık olan meslek meydanlarından olduğu için stilistlere tasarımları ölçüsünde ve tanınmışlıkları ölçüsünde de fazlaca kazanç bırakıyor. Modelistlik kursumuz moda alanında birçok kurs vermektedir. Moda tasarımı size gelişiminizde eşlik eden bir yol dostudur.

Moda ve Tekstil Sektörü

Önemli olan sektördeki konumunuzdan ziyade neleri öğrendiğinizdir. Genel olarak bakıldığında tekstil sektörü içinde nitelikli eleman olmama konusunun farkındayız ve meseleyi görülmekteyiz.

Profesyonel Modelistler

Üretimden mesul olan bireylerin bazıları kumaş seçimi bazılar ise üretim ile birlikte görevli olurdu ve bir kıyafetin meydana çıkması birkaç kişilik iş durumuna gelirdi. Şirket yetkilisi tarafından dilenen özellikte çizgilere bulunduran şahıslar ile birlikte iş anlaşması derhal orada uygulanmaktadır.

Modelist Maaşları

Modelist maaşları ortalama 4000-5000 civarındadır. Detaylı bilgi almak için kariyer.net gibi sitelerden faydalanabilirsiniz. Uluslararası fuarlara katılırken fuar desteklerinden de yararlanma ihtimali bulunmaktadır.

Stilistlik

Sizin de ilginizi çektiyse stilistlikle alakalı pek son derece ayrıntıyı bulabilirsiniz. Çizim hususunda kendisini ilerletmek isteyenler stilistlik ve modelistlik kurslarına gidebilir.

Tasarımcılar kendilerine verilmiş olan örneklere göre değişik farklı türde modeller çizmekte ve bunların onaylanması ile birlikte çizdiği modeller tasarlanarak pazara sunulmaktadır. Donanımı olan stilistler için muhakkak ki ücretlendirme de değişik uygulanmaktadır.

Modelist

Tasarımın da bugünümüzde daha ciddi bir yeri olduğunu düşündüğümüzde etkin bir modelist bulmak mühim oluyor. Ciddi bir iş yükü olan modelistlere yardımcı olmak ve kıyafeti hazırlama sürecini kısaltmak için modelist yardımcıları alınır.

Modacının hayal ettiği bişiyi karşı tarafa anlatabilmesi gerekmekte. Modacının hayal ettiği şeyi en ince ayrıntılarına dek çizebilmesi ve sunması gerekir. Tasarım bakımından firmalara yeni bir başlangıç yapma imkanı sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir